Dziewczęca Służba Maryjna

„Niech nam błogosławi i sprzyja –

ze Synem Swym Maryja!

(hasło DSM , którym dziewczęta
pozdrawiają się na spotkaniach)

Chcemy zawsze gorliwie kochać i poznawać
Matkę Najświętszą, modlić się do Niej
i Ją naśladować i tak jak Ona „służyć” Panu Jezusowi i Kościołowi.

( z formularza ceremonii przyjęcia do DSM )

Dziewczęca Służba Maryjna

– to przede wszystkim wewnętrzna formacja w duchu maryjnym. Patronką i opiekunką jest Najświętsza Maryja Panna, która uczy w Bożym świetle postrzegać to – co nas otacza, żyć i kochać tak jak Ona.

Na czym ta działalność polega?

– to przede wszystkim formacja wewnętrzna w duchu maryjnym. Wpatrzone w Jej przykład uczymy się w Bożym świetle postrzegać to, co nas otacza, żyć i kochać tak jak Ona. Uczestnicząc w cotygodniowych spotkaniach wspólnie pogłębiamy naszą wiarę poprzez modlitwę, pracę, zabawę, śpiew i tematyczne pogadanki.

Co jeszcze robimy?

– przyjaźnimy się, uczymy współpracy w grupie, staramy się pomagać tym wszystkim, których Pan Bóg stawia na drodze naszego życia – w domu, w szkole, w parafii, uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych, a przede wszystkim staramy się apostołować własnym przykładem i rozwijać w sobie i innych głębokie nabożeństwo do Matki Najświętszej.

Przyjęcie do DSM

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8. grudnia) – która jest patronalnym świętem Dziewczęcej Służby Maryjnej – kandydatki zostają uroczyście przyjęte i otrzymują błękitną pelerynkę, cudowny medalik, znaczek oraz legitymację członkowską. Składają także przyrzeczenie, w którym zobowiązują się wiernie wypełniać zadania Służby Maryjnej.

Oprócz cotygodniowych spotkań formacyjnych, dziewczęta biorą udział w kursach formacyjnych w Ciężkowicach i Czchowie. Podczas wakacji mogą uczestniczyć w Wakacjach z Bogiem zorganizowanych przez Diecezjalny Wydział Młodzieżowy dla DSM.

Formacja

Przechodząc etapy formacji dziewczęta otrzymują specjalne stopnie:

·     stopień I – Dziecka Maryi;

·     stopień II – Bielanki;

·     stopień III – Samarytanki;

·     stopień IV – Nazaretanki;

a także mogą otrzymać:

·     Choralistki

·     Przyjaciółki Misji.

Uwieńczeniem sześcioletniej formacji jest stopień „Przewodniczki” grupy, który otrzymuje się po specjalnym Kursie dla Przewodniczek DSM.

Każda z dziewcząt należących do naszej grupy DSM ma swoje przywileje, ale również i obowiązki, zadania. Tym, co wyróżnia nas spośród dziewcząt naszej parafii to to, że znajdujemy się na czele procesji, bierzemy czynny udział w adoracjach Najświętszego Sakramentu w Triduum Paschalnym, w procesjach fatimskich, roratach, w miarę możliwości włączamy się w liturgię i gromadzimy w sercach owoce duchowe naszej formacji.

Obowiązki członka wspólnoty DSM

1.     Wiernie wypełniać „5 zadań”:

*   Będę ochotnie wypełniać polecenia rodziców i wychowawców

*   Będę starać się, aby w mej grupie zawsze panowała zgoda i miłość

*   Będę nieść radość, zwłaszcza tam, gdzie są ludzie samotni,

cierpiący, smutni

*   Będę łączyć się z cierpieniami Pana Jezusa oraz boleścią

Jego Matki i ofiarnie wybierać to, co trudne

*   Będę umacniać swą przyjaźń z Jezusem przez dobre uczynki

i unikanie okazji do grzechu.

2.     Przychodzić na każde spotkanie grupy.

3.     Codziennie przy rannym pacierzu odmawiać modlitwę ofiarowania:

O Pani moja, o Matko moja, cała się Tobie oddaję. Ofiaruję Ci dzisiaj oczy moje, serce moje i całą siebie. Gdy przeto Twoją jestem o dobra Matko, broń mnie i strzeż jako dziecka i własności Twojej. Amen.

Przywileje członka wspólnoty DSM

*   Noszenie Cudownego Medalika na niebieskiej wstążce

*   Udział w nabożeństwach maryjnych, adoracjach
    – przy ołtarzu, recytowanie modlitw  i trzymanie
    symboli liturgicznych

Jak włączyć się do DSM ?

Nic prostszego! Wystarczy tylko chcieć – chcieć coś z siebie dać. – Komu? – Matce Najświętszej, grupie i innym ludziom. Zgłosić swoją gotowość i przyjść na spotkanie.

DSM w naszej Parafii

Działalność Dziewczęcej Służby Maryjnej (DSM) została wznowiona w roku szkolnym 2012/2013.

Nasze spotkania odbywają się obecnie w piątki o godz. 14.30.

Serdecznie na nie zapraszamy.

Aktualnie grupa liczy 41 dziewcząt od klasy IV – VIII Szkoły Podstawowej. Spotkania prowadzi p. Agnieszka Szwiec, katechetka, we współpracy z przewodniczkami, zaś opiekunem duchowym jest ks. Jarosław Gomułka.

Do Dziewczęcej Służby Maryjnej należą:

1. Oliwia Bańbor
  39. Julia Zaprzałka
  40. Zuzanna Zbiegieł
  41. Magdalena Zięcina

Przewodniczkami DSM w naszej parafii są:

1. Justyna Kubis
  2. Natalia Hajdo